Afton Mayor

Bill Palmquist: 901 votes or 51.08%

Joe Richter: 629 votes or 35.66%



Steven Wittl: 130 votes or 7.37%

Scott Anderson: 96 votes or 5.44%

Write-In: 8 votes or 0.45%

Afton City Council Ward 2

Lucia Wróblewski: 281 votes or 63.72%

Kuchen Hale: 96 votes or 21.77%

Jennifer Backes: 61 votes or 13.83%

Write-In: 3 votes or 0.68%

Afton City Council Ward 3

Stan Ross: 264 votes or 60.00%

Peg Nolz: 173 votes or 39.32%

Anoka County Sheriff

James Stuart: 113,449 votes or 98.55%

Write-In: 1,664 votes or 1.40%

Anoka County Attorney

Tony Palumbo: 109,880 or 98.72%

Write-In: 1,421 votes or 1.40%

Bayport Mayor

Susan St. Ores (incumbent): 816 votes or 74.66%

Robert McManus: 268 votes or 24.52%

Write-In: 9 votes or 0.82%

Bayport City Council (Elect 2)

John Dahl: 625 votes or 37.11%

Michele Hanson (incumbent): 577 votes or 34.26%

Patrick J. McGann (incumbent): 467 votes or 27.73%

Bayport Township Town Supervisor Seat 3

Ronald Fredkove: 920 votes or 99.46%

Write-In: 5 votes or 0.54%

Bayport Township Town Supervisor Seat 4

John Fellegy: 870 votes or 99.10%

Write-In: 8 votes or 0.90%

Chisago County Auditor/Treasurer

Dennis J. Freed: 18,644 votes or 98.96%

Write-In: 195 votes or 1.04%

Chisago County Attorney

Janet Reiter: 18,266 votes or 98.93%

Write-In: 198 votes or 1.07%

Chisago County Sheriff

Brandon Thyen: 14,917 votes or 63.16%

Ron Rollins: 8,570 votes or 36.29%

Columbus Mayor

Jesse Preiner: 1,198 votes or 55.62%

Dave Povolny (incumbent): 947 votes or 43.96%

Columbus City Council (Elect 2)

Janet D. Hegland: 1,113 votes or 30.31%

Shelley Logren: 1,057 votes or 28.79%

Bill Krebs (incumbent): 785 votes or 21.38%

Mike Kempf: 708 votes or 19.28%

Forest Lake Mayor

Mara Bain: 4,733 votes or 52.56%

Sam Husnik: 1,770 votes or 19.66%

Ed Eigner: 1,413 votes or 15.69%

Susan Young: 1,070 votes 11.88%

Forest Lake City Council (Elect 2)

Kathy Bystrom: 3959 votes or 27.96%

Kelly Monson: 3,948 votes or 27.88%

Tim Miller: 1,873 votes or 13.23%

Dennis Batty: 1,328 votes or 9.38%

Connie Grobove: 1,242 votes or 8.77%

Melanie Castellano-Swanson: 958 votes or 6.77%

Brian Hile: 773 votes or 5.46%

Forest Lake SD 831 School Board (Elect 3)

Jill Olson: 11,898 votes or 31.14%

Kate Luthner: 10,374 votes or 27.15%

Alex Keto: 8,821 votes or 23.09%

Jeremiah Boe: 6,670 votes or 17.72%

ISD 831 Question 1

Yes: 12,525 votes or 53.33%

No: 10,963 votes or 46.67%

Lake Elmo City Council (Elect 2)

Lisa M. McGinn: 3,137 votes or 38.04%

Dale Dorschner: 2,996 votes or 36.33%

Jill Lundgren (incumbent): 2,044 votes or 24.78%

Write-In: 70 votes or 0.85%

Lake St. Croix Beach Mayor

Tom McCarthy (incumbent): 386 votes or 59.94%

Cindie J. Reiter: 209 votes or 32.45%

Nicholas Welsch: 46 votes or 7.14%

Write-In: 3 votes or 0.47%

Lake St. Croix Beach City Council

Noah Bluesky: 318 votes or 29.42%

Dawn Bulera: 276 votes or 25.53%

Wade Padden: 214 votes or 19.80%

Christopher Smith: 264 votes or 24.42%

Lakeland Mayor

Richard Glasgow (incumbent): 533 votes or 55.75%

Andrew Leiviska: 416 or 43.51%

Write-In: 7 votes or 0.73%

Lakeland City Council (Elect 2)

Joe Paiement (incumbent): 628 votes or 51.10%

Tami Fahey (incumbent): 577 votes or 46.95%

Lakeland Shores Mayor

Brian Zeller (incumbent): 150 votes or 95.54%

Write-In: 7 votes or 4.46%

Lakeland Shores City Council (Elect 2)

Randy Kopesky (incumbent): 124 votes or 48.63%

John Bischoff (incumbent): 122 votes or 47.84%

Write-In: 9 votes or 3.53%

Linwood Township Town Supervisor Seat A

Robert Millerbernd: 1,883 votes or 98.59%

Write-In: 27 votes or 1.41%

Linwood Township Town Supervisor Seat D

Michael Halliday: 1,853 votes or 98.51%

Write-In: 28 votes or 1.49%

Marine on St. Croix Mayor

Glen T. Mills (incumbent):422 votes or 98.14%

Write-In: 8 votes or 1.86%

Marine on St. Croix City Council (Elect 2)

Charlie Anderson: 332 votes or 38.07%

Gwen Springsteen Roden: 310 votes or 35.55%

Michael Tibbetts: 226 votes or 25.92%

Oak Park Heights City Council (Elect 2)

Carly Johnson: 1,524 votes or 52.57%

Mike Liljegren (incumbent): 1,349 votes or 46.53%

Write-In: 26 votes or 0.90%

Scandia Mayor

Christine Maefsky (incumbent): 1614 votes or 69.21%

Randall F. Simonson: 709 votes or 30.40%

Write-In: 9 votes or 0.39%

Scandia City Council (Elect 2)

Patti Ray: 1173 votes or 33.15%

Jerry Cusick: 868 votes or 24.53%

Dan Squyres: 774 votes or 21.88%

Dustin Hegland: 704 votes or 19.90%

Stillwater Mayor

Ted Kozlowski (incumbent): 8,327 votes or 98.23%

Write-In: 150 votes or 1.77%

Stillwater City Council Ward 1

Ryan Collins: 1,335 votes or 73.63%

Brad Glynn (withdrew): 469 votes or 25.87%

Write-In: 9 votes or 0.50%

Stillwater City Council Ward 4

Michael Polehna (incumbent): 1,546 votes or 70.79%



Kenneth Walls: 627 votes or 28.71%

Write-In: 11 votes or 0.50%

Stillwater ISD 834 School Board (Elect 4)

Shelley Pearson (incumbent): 16,104 votes or 18.52%

Liz Weisberg: 14,502 votes or 16.68%

Tina Riehle: 13,743 votes or 15.80%

Mark Burns: 12,065 votes or 13.88%

Donald G. Hovland (incumbent): 10,705 votes or 12.31%

Matthew M. Cooper: 10,228 votes or 11.76%

Jon Fila: 9,255 votes or 10.64%

Write-In: 352 votes or 0.40%

Stillwater Township Town Supervisor Seat 1

Mike McMahohn: 553 votes or 59.91%

Timothy Sinclair: 369 votes or 39.98%

Write-In: 1 vote or 0.11%

Stillwater Township Town Supervisor Seat 2

Bonnie J. Haines: 491 votes or 51.04%

Dan Loveridge: 471 votes or 48.96%

Write-In: 0.00%

Washington County Sheriff

Dan Starry (incumbent): 65,677 votes or 58.10% 

Paul Hoppe: 46,978 votes or 41.56%

Write-In: 74 votes or 0.34%

Washington County Attorney

Pete Orput (incumbent): 89,314 votes or 99.02%

Write-In: 885 votes or 0.98%

Wyoming Mayor

Lisa Iverson (incumbent): 3,003 votes or 96.59%

Write-In: 106 votes or 3.41%

Wyoming City Council (Elect 2)

Claire Luger (incumbent): 2,121 votes or 37.41%

Dennis Schilling: 1,599 votes or 28.20%

Don Waller (incumbent): 1,199 votes or 21.15%

Kevin R. Teel: 708 votes or 12.49%

State Representative District 31B

Calvin K. Bahr – R (incumbent): 12,839 votes or 64.41%

Sue Larson – DFL: 7,075 votes or 35.50%

Write-In: 18 votes or 0.09%

State Representative District 32B

Anne Neu – R: 11,031 votes or 58.00%

Jeff Peterson – DFL: 7,971 votes or 40.90%

Write-In: 18 votes or 0.09%

State Representative District 39A

Bob Dettmer – R (incumbent): 12,366 votes or 55.52%

Ann Mozey – DFL: 9,881 votes or 44.36%

Write-In: 28 votes or 0.13%

State Representative District 39B

Shelley Christensen – DFL: 11,372 votes or 50.25%

Kathy Lohmer – R (incumbent): 11,235 votes or 49.65%

Write-In: 23 votes or 0.13%

State Representative District 54B

Tony Jurgens – R (incumbent): 9,951 votes or 50.96%

Tina Folch – DFL: 9,531 votes or 48.81%

Write-In: 46 votes or 0.24%

U.S. Representative District 4

Betty McCollum - DFL (incumbent): 216,740 votes or 65.99%

Greg Ryan - R: 97,723 votes or 29.75%

Susan Pendergast Sindt - Legal Marijuana Now: 13,772 votes or 4.19%

Write-In: 226 votes or 0.07%

U.S. Representative District 6

Todd Emmer - R (incumbent): 192,946 votes or 61.11%

Ian Todd - DFL: 122,233 votes or 38.74%

Write-In: 463 votes or 0.15%

U.S. Representative District 8

Pete Stauber - R: 159,388 votes or 50.71%

Joe Radinovich - DFL (incumbent): 141,972 votes or 45.17%

Ray Skip Sandman - I: 12,768 votes or 4.06%

Write-In: 178 votes or 0.06%

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.